Sołectwo Marczów
   Strona Główna Panel SołtysaSierpień 03 2015 15:06:13   
 Nawigacja
Strona Główna
Panel Sołtysa
Fakty i mity o Marczowie
Galeria
Polecane strony
Kontakt
Komunikacja
Baza Noclegowa
Historia sołectwa
Kronika ks. Sommera
Kodeks Dyplomatyczny
 Polecamy
SPŁYW RZEKĄ BÓBR
***
PORTALE REGIONALNE
***
PODRÓŻE. UCHWYCONE CHWILE
***
PRZEŹDZIEDZA – PORY ROKU
***
SPACERKIEM PO MARCZOWIE
 Reklama firmy / organizacji
Premium Solar
***
Sanus Eris
***
ZOO Farma w Łącznej
***
OSK Pan Samochodzik
***
Stadnina i Pensjonat Jaskółka
***
Fundacja nasz szpital
 Rekalma strony
Ogłoszenia Lwóweckie
***
Co w regionie
***
Przeździedza info
***
Sołectwo Nielestno
***
Modrzewie Wieś
***
Kraina domów przysłupowych
***
Perfect Garden
***
Artur Zych
  Masz psa lub kota ? - spodziewaj się kontroli
Masz psa lub kota ? - spodziewaj się kontroli

Ruszyła kampania informacyjna dotycząca wymogów hodowli zwierząt domowych: psów i kotów. Ma ona ustrzec właścicieli czworonogów przed restrykcjami regulowanymi prawem jakie wynikać mogą z niewłaściwego poziomu opieki.
  Zebranie Wiejskie - 3.08.2015
Zebranie wiejskie

W dniu 3 sierpnia 2015 o godzinie 18:00 odbędzie się posiedzenie Zebrania Wiejskiego i Rady Sołeckiej.
  Akcja społeczna: Dopalacze, gdzie szukać pomocy.
Dopalacze gdzie szukać pomocy
  W przyrodzie czas płynie...
W przyrodzie czas płynie...

Pełnia lata, mamy lipiec i próżno nasłuchiwać kukania zazuli, która jeszcze nie tak dawno sygnalizowała nam nadejście wiosny. Tak, przed trzema miesiącami w kwietniu wszystko strzelało soczystą zielenią, pąkami kwiatów. Po zimowej stagnacji dźwięk przelatującej pszczoły wydawał być się arią tysiąca smyczków, a to przecież tak pospolity dźwięk, że dziś w lipcu średnio słyszalny a za dwa miesiące w ogóle nie zwrócimy na niego uwagi.
  Hej wiosła w dłoń !
Wiosła w dłoń

Niemal sześćdziesiąt osób wzięło udział w Jubileuszowym Spływie Bobrem z Wlenia do Marczowa. Wśród nich znalazło się zacne grono najmłodszych mieszkańców wsi. Wielu z nich z nadbobrzańską przygodą z wiosłami w ręku zetknęło się po raz pierwszy.
  Zatrzymajmy wiek miniony - zdjęcia przekazane do wystawy w wirtualnej galerii portalu
Galeria zatrzymajmy wiek miniony

„Zatrzymajmy wiek miniony” akcja społeczna związana przygotowaniem Jubileuszowej wystawy „Marczów wieś przesiedlonych, wieś wysiedlonych” polegająca na przekazaniu fotografii z lat 1945-70 znalazła swoje wirtualne odbicie. Od wczoraj na łamach portalu można oglądać przekazane przez mieszkańców Marczowa zdjęcia.
  Dni Strzyżowca 2015
Dni Strzyżowca 2015
  Regesta & Diplomatarium Martinisdorfiensis (ad a.1526)
Regesta & Diplomatarium Martinisdorfiensis

Regesta & Diplomatarium Martinisdorfiensis, czyli Kodeks Dyplomatyczny Marczowa to zbiór akt stanowiących dokumenty historyczne jakie zostały zebrane i zaprezentowane w trakcie Sympozjum 700 lecia wsi Marczów przez Eugeniusza Braniewskiego. Dokumenty potwierdzają akty nadania pochodzące z 1315 roku.
  Spływ Bobrem dla dzieci i młodzieży
Jubileuszowy Spływ Bobrem
  Informacja sołectwa
Informacja Sołtysa

Informujemy, że od 1 lipca w sprawach dotyczących sołectwa można zwracać się również do Radnej Rady Miasta i Gminy Wleń, Pani Wiesławy Białuckiej telefonicznie pod nr (75) 777 78 99.
  Wielki Jubileusz małej wsi
Wielki Jubileusz małej Wsi

„Krajobraz wokół naszej wsi był piękny. Marczów otaczają wzgórza: Kątnica, Włócznik, Łopata, Barania Góra, Stróżna i Folwarczna. Mieliśmy piękny kościół, obok stała szkoła i przedszkole. Był także dom dla pielęgniarek z trzema siostrami. Oczywiście mieliśmy swojego Burmistrza, który nazywał się Kuhnt oraz biuro gminne z radnym Brunonem Gaubitzem. Był też bank, poczta, listonosz, nie brakło także urzędu stanu cywilnego.

W Marczowie było trzech rzeźników: Scholz, Gaubbitz i Wittich. Wszyscy trzej robili smaczne kiełbasy czosnkowe i salcesony. Obu piekarzy, Hubricha i oczywiście Scholza nie zapomnimy z powodu ich znakomitych bułek wodnych, ciast drożdżowych z posypką i makowców. We wsi było pięć supermarketów. Można tam było kupić wszystko począwszy od guzika a skończywszy na solonych śledziach. Właścicielami ich byli Panowie: Diwenzike, Prinzwald i August Kanppe. Ten ostatni był bardzo dokładny. Rozdrabniał nawet grudki cukru, jeśli na wagę wsypał za dużo.

W Marczowie było także wielu samodzielnych rzemieślników: budowniczy, trzech szewców, kołodziej, stolarz, dwóch kowali, rymarz, dwóch krawców, malarz, zdun, bednarz, elektryk, specjalista do strzyżenia owiec, krawiec lodenowy oraz kontroler jakości mięsa.

Były dwie restauracje z osobnymi salami. Właścicielami byli Aust i Kassfeld. Ach jakie piękne były te sale ! Na podłodze leżał już wtedy parkiet. Tu świętowano różne uroczystości: żniwa, zapusty, odbywały się kiermasze i festyny kółek strzeleckich. U Stelzera na łące była prawdziwa strzelnica. Tam odbywały się zawody o tytuł króla strzelców. W tym czasie na łące były też stragany, karuzele i huśtawki. Nie brakło we wsi także lodziarni- u piekarza Hubricha w altanie była jedna a druga u Bräuera.

W Marczowie działy również różne organizacje np.: weteranów wojennych, związek militarny, młodych rolników, kongregacja dziewic, straż pożarna, towarzystwo muzyczne i chór kościelny. Piękne zagrody chłopskie i rolnicze, ładne domy szachulcowe zdobione gzymsami otoczone zadbanymi ogrodami. Właściciele domów hodowali przeważnie kilka kóz, kury i króliki Posiadali też kawałki pola ornego i łąki. Niektórzy tuczyli też w zagrodzie świniaka. Wielu było zatrudnionych na kolei, w firmie budowlanej Winklera, w małej fabryce Köhlera, która stała w dole wsi, przy dworcu, bezpośrednio przy Bobrze. Niektórzy pracowali w rolnictwie albo też dojeżdżali do pracy poza wieś.

W Marczowie mieszkali prawdziwi, spokojni i pracowici Ślązacy”


To zeznanie Matina Schnabel przedstawione w czasie Sympozjum Jubileuszowego przez Panią Doris Baumert stało się puentą Jubileuszu. Faktycznie piękny był Marczów, piękny jest również dziś chociaż wielu instytucji czy organizacji nie przetrwało próby czasu. Piękny był też jubileusz 700 lecia wsi i piękne są wspomnienia z tym Jubileuszem związane.
Strona 1 z 36 1 2 3 4 > >>
 Na skróty
 Facebook - znajdź nas !
Strona
 Kontakt z Sołtysem
Sołectwo
 Wydarzenia
30 sierpnia 2015
700 lat wsi Marczów
 Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
 Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 55
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Robertkn
 Pogoda
 Shoutbox Marczów
trwa inicjalizacja, prosze czekac,
 Zegar
trwa inicjalizacja, prosze czekac...
 Widzenia
Dziś odwiedziło nas
Gości. Dziękujemy
Powered by v6.01.6 © 2003-2005
Shunt by:
354386 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie